Jak zacząć?

UWAGA

Na czas wprowadzonych obostrzeń - do odwołania nie organizujemy grupowych, klubowych morsowań.


Chcesz spróbować morsowania? Zostaw namiar na siebie, zorganizujemy Ci bezpieczne wodowanie (bez standardowej oprawy klubowej). Przeczytaj też poradnik poniżej, pod wyjaśnieniem sytuacji.

Możecie zapytać "Dlaczego?!"...
... bo nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć otwartego i ogólnodostępnego terenu tak, żeby sprostać wprowadzonym ograniczeniom - a nie będziemy przecież ogradzać plaży, sprzedawać biletów i wszystkich spisywać.
Co niedzielnymi morsowaniami? Kiedy czujesz, że chcesz wskoczyć do lodówy to wskakujesz (pamiętaj, żeby nie robić tego samotnie) - musimy na razie "rozbić się" na małe podgrupy i przezimować do spokojniejszych czasów.
Świeżakiem jesteś i chcesz spróbować morsowania?
W tych trudnych czasach nie zostawimy Cię na lodzie ;) Zostaw namiar na siebie w tym miejscu - z nami przeżyjesz swoje pierwsze morsowanie!
Liczymy na to, że jako morsowa społeczność stawiająca na pierwszym miejscu zdrowie i dobrą zabawę w bezpiecznych warunkach zrozumiecie naszą decyzję. Jako Pogoria Morsuje - czyli organizacja działająca w Dąbrowie Górniczej od kilku już lat - zawsze staramy się zapewnić Wam komfortowe i ciekawe spotkania. Teraz chwilowo musimy zrobić sobie przerwę, żeby po zniesieniu ograniczeń znów móc razem wskoczyć do przerębla :)
Bądźcie zdrowi!
Zapraszamy: śledź nas na Facebooku, żeby być na bieżąco.

Podczas naszych spotkań obowiązuje regulamin kąpieli.

[AKTUALIZACJA: 07.01.2020]

Co przygotować?


Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego zanim wskoczysz do przerębla upewnij się, że masz bieliznę na zmianę ;) A tak serio - na morsowanie zabierz ze sobą parę rzeczy: strój kąpielowy (najlepiej załóż go już w domu), ciepłe ubranie sportowe, termos z czymś słodkim (np. herbata) - ale nie gorącym, czapka, rękawiczki, karimata, ręcznik. Warto mieć buty „proste w obsłudze”. Skarpety neoprenowe nie są koniecznością, zachęcamy do morsowania bez nich, stopy też hartujemy - do ochrony nóg przed lodem wystarczą stare tenisówki. Klapki / sandały mają tendencję do spadania i odpływania...Czego nie robić przed morsowaniem?


Przed kąpielą w zimnej wodzie nie pij alkoholu, gorącej herbaty lub kawy (zimnej też nie - podnosi ciśnienie), nie objadaj się zbytnio - lekka, ale kaloryczna przekąska jest wskazana, nie pal papierosów. Nie ma też potrzeby „trenowania” w domu i brania przed morsowaniem zimnego prysznica.

Jak morsować?


Bezpiecznie, zachowując zdrowy rozsądek i przestrzegając kilku zaleceń:
 • na samym początku - wysłuchaj wprowadzenia i zapoznaj się z zasadami panującymi na danym morsowisku; jeżeli jest, to podpisz listę obecności,
 • weź udział w rozgrzewce (w wygodnym i niezbyt grubym ubraniu) - powinna być lekka i np. z elementami rozciągania,
 • po rozgrzewce ściągnij ubranie i wejdź powoli do wody, z doświadczonym morsem jako przewodnikiem,
 • dla początkujących zaleca się wejście do pasa, a następnie kucnięcie z jednoczesnym wydechem - łatwiej potem wyjść, gdy poczujemy, że już wystarczy wychładzania,
 • uspokój oddech - z pewnością przyspieszy :)
 • nie morsuje dla "bicia rekordów", to nie są zawody (uwaga morsy-świeżaki: nie dajcie się ponieść euforii i nie przesadzajcie za pierwszym razem!) - czas morsowania to kwestia indywidualna, w miarę nabierania doświadczenia kąpiel można wydłużać. Zalecamy na pierwszy raz 3 wejścia po 1 minucie,
 • nie odpływaj od brzegu - kontroluj, czy czujesz grunt pod nogami,
 • morsując zawsze zwracaj uwagę na reakcje organizmu,
 • po wyjściu z wody jak najszybciej wytrzyj się, ubierz (zaczynając od góry) i wypij coś słodkiego - dla dostarczenia energii,
 • morsuj regularnie, ale na początku nie częściej, niż 2-3 razy w tygodniu (to uzależnia!) - nie zaleca się wielokrotnych kąpieli jednego dnia,
 • słuchaj rad i uwag doświadczonych morsów,
 • dbaj o to, żeby morsowanie odbywało się w miłej i koleżeńskiej atmosferze,
 • pamiętaj: kąpiesz się na WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Za osoby niepełnoletnie odpowiadają ich dorośli opiekunowie.


Przeciwwskazania!


Poniższe dolegliwości uniemożliwiają morsowanie (BARDZO WAŻNE, potraktuj te informacje POWAŻNIE):
 • choroby serca i układu krążenia (między innymi nadciśnienie),
 • epilepsja,
 • choroby naczyń mózgowych,
 • borelioza,
 • inne, niewymienione - zalecamy przed rozpoczęciem przygody z zimowymi kąpielami konsultację u swojego lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań.


Pamiętaj: każdy morsuje NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.


Po co to wszystko?


Z REGULARNEGO morsowania płynie szereg korzyści, między innymi:
 • wzmocnienie systemu immunologicznego,
 • podniesienie odporności na chłód i mróz (szczególnie polecane "zmarzluchom" - tak, to prawda: jeżeli nie przepadasz za jesiennymi czy zimowymi chłodami morsowanie pozwoli Ci uodpornić się na niskie temperatury),
 • możliwość poznania innych pozytywnie "zakręconych" ludzi,
 • poprawa ogólnego samopoczucia - wydzielająca się podczas morsowania dawka endorfiny skutecznie poprawia humor na długi czas!),
 • przekonanie się, że nie ma rzeczy niemożliwych :)
 • pomoc w walce z niektórymi schorzeniami - jak przy krioterapii medycznej.


UWAGA: Uczestnicząc we wszystkich spotkaniach organizowanych przez Pogoria Morsuje przyjmujesz do wiadomości, że robisz to wyłącznie na własną odpowiedzialność oraz że jest Ci znane ryzyko związane z zimową kąpielą w akwenie i wystawianiem swojego organizmu na ekstremalne warunki pogodowe, termiczne i środowiskowe. Znany jest Ci regulamin zimowych kąpieli i zobowiązujesz się do jego przestrzegania.

Zgadzasz się również na niedopłatne wykorzystanie Twojego wizerunku* do celów informacyjnych i promocyjnych przez Pogoria Morsuje i podmioty współorganizujące wydarzenia razem z Pogoria Morsuje, dotyczące morsowania lub aktywności sportowej i rekreacyjnej związanej z morsowaniem.

* - chodzi o zdjęcia z morsowań, najczęściej umieszczane bezpośrednio na Facebooku lub blogu/stronie, a także wykorzystywane przy okazji tworzenia materiałów informacyjnych lub promujących nas wszystkich jako aktywnych morsów.

2 komentarze:

 1. Kiedy rozpoczyna się sezon jesienno-zimowy w 2020?
  Jestem początkująca i chciałam rozpocząć w tym roku z Wami :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przegapiliśmy Twoje pytanie - przepraszamy!
   Zostaw namiar na siebie: https://forms.gle/F2abXXgwzDfM6qyJ7

   Usuń